מאמרים

גילוי מרצון

מדינה המתנהלת בצורה תקינה חייבת לגבות מאזרחיה מיסים כדי לבצע את עבודתה למען האזרחים. מיסים הם הבסיס להכל – עבודות תשתית, בנייה, חינוך, צבא – הכל נשען על המיסים שמשלמים האזרחים ונועדו לשרת אותם בטווח הקצר והארוך. עם זאת, כל אחד היה רוצה לשמור לעצמו את כספו ולעשות איתו מה שהוא רוצה. מרבית האנשים אינם נגררים להעלמת מיסים, אך ישנם אנשים וגופים שאינם מדווחים על כל שקל שנכנס ובכך למעשה, עוברים על החוק.

מה המדינה חושבת על זה?

מבחינת המדינה, קשה מאוד לעלות על כל אותם סכומים עליהם אנשים אינם מדווחים. חלק מהכספים הללו הם למעשה מתנות, חלק הם סכומים לא משמעותיים וישנם אנשים וגופים שעושים זאת בצורה מאוד מתוחכמת. בשנים האחרונות אנחנו רואים כמה אנשים שנתפסו על העלמות מיסים – אנשים כמו קובי פרץ, אייל גולן ועוד. חלקם אף נענשו בצורה קשה. הבעיה היא שאלו דוגמאות נקודתיות ומדובר בתופעה שקשה להתמודד איתה.

אחת הדרכים להתמודד עם תופעת העלמת המיסים היא בעזרת נוהל גילוי מרצון אשר קיים ברשות המיסים. נוהל גילוי מרצון הוא נוהל שמאפשר לאנשים להתוודות ולשלם מיסים בדיעבד מבלי שיינקטו נגדם הליכים פליליים. כמובן שהמדינה ורשויות האכיפה ממשיכות לנסות ולאתר את אותם עבריינים, אך במקביל, ההבנה כי אי אפשר להגיע לכולם, לבטח אם הם מתגוררים בחו"ל, הולידה את הנוהל הזה בתקווה לסייע לאנשים שמתחרטים על מעשיהם בעבר.

תוכנית גילוי מרצון נחשפה על ידי רשות המיסים בחודש ספטמבר 2014, וניתן לה תאריך סיום – 31.12.2016. לאחר שנה וחצי של הצלחה, הוחלט להאריך את התוכנית ואף להרחיב אותה ולהחיל אותה על עבירות של הלבנת הון שמקורן בעבירות מס. ישנה גם אפשרות להגיש בקשה אנונימית שתיבחן על ידי סמנכ"ל בכיר לחקירות ומודיעין של רשות המיסים, אך זה תקף רק במקרים מסוימים והעותר יהיה חייב לחשוף את פרטיו האישיים 90 ימים לאחר אישור הבקשה.

התנהלות הבקשה

ישנם מספר תנאים קריטיים לאנשים המעוניינים לבצע גילוי מרצון ברשות המיסים. ראשית, הבקשה חייבת להיעשות בתום לב ובכוונה ויושרה מלאה. בנוסף, הבקשה לא יכולה להיכנס לתוקפה אם כבר מנוהלת חקירה נגד הנושה. כאשר סך הבקשה לגילוי אינו עולה על סכום של שני מיליון שקלים, ניתן אף להגיש בקשה להליך מקוצר, שיזרז את ההליכים עבור שני הצדדים.

הליכי הבירוקרטיה והעבודה מול רשות המיסים היא אינה פשוטה ואף סבוכה מאוד. כדאי מאוד להיעזר במשרד עורכי דין ייעודי לנושא עוד בטרם מגישים את הבקשה. תהליך גילוי מרצון אמור לעודד תשלום מיסים למדינה, אך אם נעשו עבירות קשות על החוק אשר קשורות להעלמת מיסים, יש צורך גדול בעורכי דין מנוסים שידעו לקחת את כל המידע הזה, לעבד אותו, לעבוד נכון מול רשויות המדינה והמיסים ולהשיג את העסקה הטובה ביותר עבור הלקוח בסופו של כל התהליך.

Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
 
ראשי                       שירותי ראיית חשבון        צור קשר 
ייעוץ מס                   דוח שנתי                     טל: 035603015
אודות                      הצהרת הון                                   
 
 
 

הכתובת שלנו: הרצל 63 פינת תרמ"ב 11 ראשון לציון